Odnaleziono grób Arystotelesa

Galeria
grobowiec-arystoteles-antyczna-hellada-grecja-stagira

Grób Arystotelesa w ruinach greckiej kolonii – Stagiry – fot: Kostas Sismanidis, greece.greekreporter.com

Greccy archeolodzy badający starożytną Stagirę (środkowa Macedonia) twierdzą, że znaleźli grób Arystotelesa. Liczący 2400 lat obiekt jest zdaniem naukowców najważniejszym odkryciem archeologicznym od 20 lat.

Odkrycie grobu podał do publicznej wiadomości archeolog Kostas Sismanidis. Naukowiec już w 1996 roku przeprowadził w tym miejscu wykopaliska. Ślady tu znalezione miały wskazywać na to, że to miejsce pochówku starożytnego filozofa.

Arystoteles urodził się w Stagirze w 384 roku p.n.e. a zmarł w Chalkis na Eubei (druga co do wielkości wyspa grecka) w roku 322 p.n.e. Pierwotnie uważano, że antyczny filozof został pochowany w Chalkis lecz obecnie archeolodzy są pewni, że znaleźli właściwy grób Arystotelesa. Sismandis twierdzi, że są dwa źródła pisane wskazujące na to, iż mieszkańcy Stagiry mogli przewieźć jego prochy do miejsc narodzin.

Grobowiec w kształcie kopulastego pagórka ma posadzkę wyłożoną marmurowymi płytami datowanymi na czasy hellenistyczne. Zlokalizowany jest w centrum Stagiry w pobliżu agory, skąd rozciąga się widok na całą okolicę. Samotna lokalizacja obiektu wskazuje na publiczny charakter grobowca. Archeolodzy doszli do wniosku, że pierwotną konstrukcję zbudowano i po jakimś czasie dopiero pokryto ją lepszymi gatunkowo materiałami.

Na zewnątrz grobowca znajduje się ołtarz. Z kolei na szczycie znaleziska jest posadzka. Otaczała ona półokrągłą wieżę wysoką na dwa metry. W czasach bizantyjskich wieżę zburzono i zastąpiono kwadratową konstrukcją.

Badacze odnaleźli też we wnętrzu grobowca ceramikę z królewskich warsztatów garncarskich a także 50 monet, które są datowane na czasy panowania Aleksandra Wielkiego.

grób-arystoteles-antyczna-hellada-grecja-stagira

Grób Arystotelesa w ruinach greckiej kolonii – Stagiry – fot: Kostas Sismanidis, greece.greekreporter.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

odkrycie-grób-arystoteles-antyczna-hellada-grecja-stagira

Grób Arystotelesa w ruinach greckiej kolonii – Stagiry – fot: Kostas Sismanidis, greece.greekreporter.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ołtarz-grób-arystoteles-antyczna-hellada-grecja-stagira

Wizualizacja – ołtarz przed grobem Arystotelesa –źródło: greece.greekreporter.com

Źródło: greece.greekreporter.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s