malarstwo-wazowe-antyk-hellada-grecja

Amazis – naczynie czarnofigurowe, Attyka, 550–530 p.n.e. (Muzeum w Luwrze)

W kulturze helleńskiej obecne było szczególnie malarstwo wazowe – malunki wykonywane na naczyniach ceramicznych. Stanowią one źródło wiedzy o rozwoju cywilizacyjnym i historii miejsca, z którego pochodzą. Pozwalają badaczom określić technikę, czas i miejsce wyrobu naczynia, a także kierunek artystyczny, w jakim rozwijał się dany styl. Dostarczają informacji o zwyczajach panujących na terenie, z którego pochodzą; mitologii, wojnach i uzbrojeniu, sposobach walki i polowań.

Ceramika malowana zajmowała szczególnie ważne miejsce w wytwórczości artystycznej starożytnych Greków, aż po IV wiek p.n.e.. Była elementem kultury greckiej, wyróżniającym ją spośród innych kultur – w żadnej innej cywilizacji starożytnej malunki dekorujące naczynia nie posiadały takiego bogactwa motywów i tak wysokiego poziomu artystycznego. Twórcy greckich malunków wazowych pozostali zazwyczaj jednak nieznani. Nadaje im się więc imiona związane z namalowanymi przez nich scenami (np. Malarz Amazonki), z miejscem znalezienia wazy (np. Malarz z Dipylonu), z nazwiskiem archeologa – odkrywcy wazy (np. Malarz Hirschfelda), czy miejscem, w którym wystawiona jest waza jak w przypadku Malarza Berlińskiego. Jednymi z niewielu twórców, których imię jest znane, są Eksekias i Sofilos.

Style malarstwa wazowego

Pośród różnych stylów malarstwa wazowego, takich jak styl geometryczny (wazy dipylońskie), ceramika orientalizująca (koryncka) szczególne miejsce zajęło ze względu na swą długo owianą tajemnicą technikę wyrobu, malarstwo czarno i czerwonofigurowe. Style odpowiadają nie tylko zmianom w technice wyrobu, ale i różnorodności w dziedzinie formy dekoracji, które związane były z charakterem sztuki danego okresu. Pozostałe style to:

styl czarnofigurowy
styl czerwonofigurowy
styl orientalizujący
styl swobodny
styl bogaty
styl kerczeński

Jedna odpowiedź »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s