Hipokrates z Chios

Galeria
Hippocrates-matematyka-antyczna-hellada-grecja

Hipokrates z Chios, fot. cs.cmu.edu

Hipokrates z Chios (V w. p.n.e.)  swoje dorosłe życie rozpoczął od zajmowania się handlem morskim, jednak podczas jednej z podróży, poborcy z Bizancjum ograbili go ze wszystkich pieniędzy. Doszczętnie zrujnowany zajął się matematyką. Wstąpił do szkoły pitagorejskiej, gdzie został matematykiem. To on wymyślił rozumowanie poprzez sprowadzanie do absurdu!. Rozumowanie takie pozwala ustalić prawdziwość twierdzenia, udowadniając, że twierdzenie przeciwne prowadzi do absurdu.

Ksiezyce-matematyka-starozytna- nauka-hipokrates-antyczna-hellada

Księżyce Hipokratesa dla czworokąta wpisanego w okrąg. (źródło -Wikimedia Commons)

Hipokrates z Chios (gr. Ἱπποκράτης ὁ Χῖος Hippokrates ho Chios) rozpatrywał sierpy księżyca i wykonał kwadraturę księżyców. Była to pierwsza kwadratura figury krzywoliniowej.

Sprowadził rozwiązanie problemu podwojenia sześcianu (problem delijski) do znalezienia podwójnej średniej proporcjonalnej takich dwóch liczb x i y, że dla dowolnych liczb a i b zachodzi: a/x=x/y=y/b

Hipokrates z Chios był autorem pierwszego podręcznika z geometrii – Stoicheia czyli Elementy (wcześniejszego niż Elementy Euklidesa). Dzieło to jednak zaginęło.

W latach ok. 450 – 420 p.n.e. działał w Atenach, gdzie otworzył szkołę geometrii. Nauczał w niej za opłatą (był sofistą) za co został wygnany ze szkoły pitagorejskiej. Wówczas pobieranie wynagrodzenia za naukę było w stosunkach greckich nowością.

źródło: math.edu.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s