Polis definiowało życie Hellady przez setki lat

Galeria
polis-hellada-antyczna-grecja-polityka

Atena, bogini i patronka Aten. Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

Początkowo na terenie Grecji, w czasie trwania tak zwanych greckich wieków ciemnych, ludność żyła rozproszona i gromadziła się w niedużych wioskach rolniczych. Gdy skupiska ludności rozrastały się, zaczęły jednocześnie ewoluować. W niektórych wioskach zaczęto wznosić mury, a w większości pojawiał się rynek, czyli agora, miejsce spotkań społeczności.

Z biegiem czasu obywatele zaczynali się organizować zgodnie z zestawami różnych praw i przepisów, dzięki czemu konstytuowały się lokalne rządy. To pozwalało powoływać armię, a także pobierać podatki. W tym momencie właśnie mówimy o narodzeniu się miast-państw, czyli tak zwanych polis, które też zawsze były chronione przez jakiegoś konkretnego boga albo boginię. To im mieszkańcy oddawali cześć i darzyli szacunkiem. W przypadku Aten była to bogini Atena. To samo też dotyczyło Sparty.

Pomimo wspólnych cech takich jak ta sama mowa oraz te same świątynie bogów i rytuały religijne, a także zwyczaje, w zasadzie każde greckie polis było trochę inne. Dla przykładu Sparta miała terytorium równe około 300 mil kwadratowych, ale były również takie miasta-państwa, w których żyło zaledwie kilkaset osób.

Jednocześnie też już w VII w. p.n.e. polis zdołały rozwinąć dużo wspólnych cech. Wszystkie charakteryzowały się gospodarką bazującą na rolnictwie. Ziemia, więc siłą rzeczy była zasobem najcenniejszym. Poza tym większość miast-państw obaliła dziedzicznych królów i była rządzona przez niedużą liczbę bogatych arystokratów. To zresztą było znamieniem demokracji greckiej.

Arystokraci w efekcie jednak zmonopolizowali władzę polityczną. Następstwem tego było to, że zwykli ludzie nie mogli zasiadać w radach albo zgromadzeniach. Zmonopolizowane były także najbardziej wartościowe pola uprawne. Niejednokrotnie też zdarzali się arystokraci, którzy twierdzili, że pochodzą od greckich bogów.

Konsekwencją takiego stanu rzeczy było to, że biedniejsze rodziny były zniewolone przez mieszkańców bogatszych i nie posiadały żadnych praw politycznych. Konflikt pomiędzy arystokracją a ludem narastał i miał trwać przez długi czas.

źródło: history.com

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s