Czy Herkules był bogiem?

Galeria
Herkules-grecja-hellada-antyczna-herakles

Mały Herkules dusi węża wysłanego przez Herę, aby go zabił w kołysce (rzymska rzeźba marmurowa, II wiek n.e., Muzea Kapitolińskie w Rzymie, Włochy).

Herkules znany z mitów greckich również jako Herakles jest jednym z najbardziej znanych bohaterów starożytnej mitologii. Nie miał lekkiego życia. Los wystawił go na wiele prób. Sprostanie wyzwaniom losu miało mu jednak zapewnić nagrodę. Cierpienie miało mu zagwarantować wejście w poczet bogów żyjących wiecznie na Olimpie.

Herkules urodził się śmiertelnikiem, ale jak wielu mitycznych greckich bohaterów, miał skomplikowane drzewo genealogiczne. Według legendy jego ojcem był Zeus, władca wszystkich greckich bogów na Olimpie i wszystkich śmiertelników na ziemi, a matką Alkmene, wnuczka bohatera Perseusza.

Po urodzeniu Herkulesa Hera (zgodnie z mitologią grecką, trzecia małżonka Zeusa, po Metydzie i Temidzie wysłała dwa węże, aby zabiły go w łóżeczku. Mały Herkules był obdarzony nadludzką siłą i obcy był mu strach. Udusił węże, zanim zdążyły go udusić jego.

Hera jednak nie zrezygnowała ze spisków przeciw Herkulesowi. Gdy jej pasierb osiągnął już dorosłość, rzuciła na niego rodzaj zaklęcia, które doprowadziło go do chwilowego szaleństwa. Opętany obłędem zamordował swoją ukochaną żonę i dwójkę dzieci.

Z ogromnym poczuciem winy i ze złamanym sercem Herkules udał się do Apolla, boga prawdy i uzdrowienia. Błagał go o krę, aby odpokutować za to, co zrobił.

Apollo rozumiał, że zbrodnia Herkulesa nie była jego winą – mściwe działania Hery nie były tajemnicą – ale mimo to nalegał, aby młodzieniec zadośćuczynił. Nakazał Heraklesowi wykonanie 12 prac dla mykeńskiego króla Eurysteusza. Po ukończeniu prac, z Herkulesa wina miała być zdjęta. Miał też dzięki temu stać się nieśmiertelny.

źródło: history.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s