W Salonikach znaleziono trzysta tysięcy zabytków

Galeria
antyczna-hellada-grecja-odkrycie-salonik-zabytki

Partenon, fot: wikimedia.org

W Salonikach podczas prac przy metrze znaleziono trzysta tysięcy antycznych przedmiotów. Pięćdziesiąt tysięcy z nich to starożytne monety. Ostatnio odkopano bezgłową figurę Afrodyty i mozaikę podłogową z IV wieku naszej ery.

Wielobarwna mozaika, która zachowała się w dobrym stanie, była – zdaniem archeologów – częścią kompleksu publicznych budynków lub domów. Fragment, który szczególnie się wyróżnia, przedstawia siedzącą kobietę. Oprócz podłogi odkopano ruiny ścian i część łaźni. Znalezione fragmenty szkła to prawdopodobnie części butelek z olejkami aromatycznymi, które stosowali kąpiący się. Eksperci szacują, że po V wieku kompleks uległ zniszczeniu, a nad nim został zbudowany marmurowy plac.

Podkreślają, że odkrycia archeologiczne, do których doszło podczas wieloletnich prac przy metrze w Salonikach, dają niemal pełny obraz podziemnego miasta i różnych okresów jego historii: czasów starożytnych, wczesnochrześcijańskich, okresu hellenistycznego, rzymskiego, bizantyjskiego i Imperium Osmańskiego. Obrazują między innymi rozwój miasta i zwyczaje pogrzebowe na przestrzeni wieków.

Saloniki – obecnie drugie największe miasto w Grecji – założył około 315 roku przed naszą erą władca Macedończyków Kassander. Nazwał je na cześć swojej małżonki Tessaloniki – córki króla Filipa II i przyrodniej siostry Aleksandra Wielkiego.

Źródło: polskieradio

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s