Odczytano znaki na antycznym mechanizmie z greckiej wyspy Antikythera

Galeria
mechanizm z wyspy Antikythera

Starożytny mechanizm obliczający zaćmienia księżyca i słońca. Ekspozycja w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach. Foto: flickr/Tilemahos Efthimiadis

Ponad dziesięć lat trwały badania międzynarodowego zespołu naukowców – w końcu udało się rozszyfrować zapisy na starożytnym mechanizmie z greckiej wyspy Antikythera. Odkrycie to udowadnia, ze starożytni Grecy posiadali ogromną wiedzę astronomiczną. Urządzenie można określić jako najstarszy komputer świata. Obliczał on bardzo precyzyjnie kolejne zaćmienia księżyca i słońca oraz pozycje ciał niebieskich.

Na swojej stronie internetowej NASA informuje, że mechanizm z Antikythery ponad dwa tysiące lat temu wykonywał obliczenia, których obecnie dokonują komputery.

Antyczni Grecy zbudowali urządzenie, na które składało się kilkadziesiąt zębatych kół. Wycięto je z brązu i nałożono na siebie tak, aby poruszały wskazówkami. Mechanizm był wprawiany w ruch poprzez korbę. Kiedy wybierało się daną datę, pojawiała się wiadomość o zjawisku astronomicznym, które tego dnia miało nastąpić.

Uczeni rozszyfrowali 3400 znaków mniejszych niż dwa milimetry. Ukryte były na turbinach. Jak podkreślają naukowcy, zapisane są tam prawa fizyki a urządzenie jest źródłem współczesnej technologii.

Uczeni uważają, że właściwie znalezisko można określić jako współczesny tablet.

Odkrycia – wyłowienia mechanizmu – dokonano na początku ubiegłego stulecia. Znajdował się na antycznym wraku niedaleko greckiej wyspy Antikythera.

Z uwagi na doniosłość odkrycia poszukiwania w tym rejonie będą kontynuowane.

Starożytne urządzenie do obliczeń jest wystawione dla zwiedzających w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach.

Źródło: IAR, apod.nasa.gov

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s