Twierdzenia Talesa z Miletu ciągle aktualne

Galeria
tales-milet-filozofia-starożytna-grecja-nauka-matematyka

Tales z Miletu. Rycina z książki „Illustrerad verldshistoria utgifven av E. Wallis. volume I”, 1875 r., foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Powszechnie uznawany jest za pierwszego filozofa cywilizacji zachodniej oraz inicjatora badań nad przyrodą jako nauką. Należy do kanonu siedmiu mędrców. Czy nauka tak dawnych myślicieli może jeszcze być atrakcyjna?

To jemu zawdzięczamy nauczane do dziś na lekcjach matematyki Twierdzenie Talesa. To on jako filozof, astronom, matematyk i podróżnik – wywodzący się z zamożnej i wpływowej rodziny Thelidów – zostawił potomnym wiele mądrych maksym. Jak mówi dr Adam Górniak, filozof z Uniwersytetu Jagiellońskiego, trzeba mu też przyznać zasługi na polu doradztwa politycznego.

Tales sporo podróżował, dzięki czemu poszerzył swoją wiedzę o przyrodzie, a tym samym horyzonty. Będąc w Egipcie zauważył, że woda jest źródłem życia. Był też prężnym handlowcem – na prasach do oliwy zbił fortunę.

Mawiał: Niech ci raczej zazdroszczą, niż się nad tobą litują. – Grecy uważali, że człowiek powinien dążyć do maksymalizacji swoich zdolności. Jeśli się dorobiłeś, bądź z tego dumny. Będzie cię otaczać chwała i zawiść, ale to lepsze niż bycie przeciętnym – dodaje dr Górniak, zwracając też uwagę na fakt, że antyczny filozof oddziałał też znacznie na matematykę. – Zastosowanie Twierdzenia Talesa przekracza zakres wiedzy szkolnej. To kwestia geometrii jako takiej, a ta pomaga także w percepcji sztuki, perspektywy.

W świadomości przedstawicieli cywilizacji/kultury zachodniej od wieków funkcjonują też mądrości życiowe autorstwa antycznego myśliciela takie jak: „Lenistwo jest rzeczą uciążliwą”, „nieznośny jest brak wychowania”, „ucz się tego, co najlepsze” lub „nie wierz wszystkim”. Ich wartości moralnej trudno zaprzeczyć.

Źródło: (ew/asz), polskieradio.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s