Archeolodzy znaleźli w Atenach tabliczki z klątwami

Galeria
kerameikos-antyczna-hellada-tabliczki-klątwa

Część tabliczki z klątwą przeciwko Pyteaszowi z Massalii, zamówionej przez jego przeciwnika. Zdjęcie: dr Jutta Stroszeck – Niemiecki Instytut Archeologiczny

Archeolodzy znaleźli w Atenach tabliczki z klątwami

Trzydzieści ołowianych tabliczek z wygrawerowanymi klątwami odkryto w Atenach na dnie studni liczącej 2500 lat. Odkrycia dokonano na terenie Kerameikos, głównego cmentarza starożytnych Aten. Klątwy mają związek ze starożytną magią.

Podczas wykopalisk prowadzonych w Kerameikos dokonano niecodziennego odkrycia. W studni liczącej sobie ponad 2,5 tys. lat znaleziono 30 ołowianych tabliczek, na których był wyryty tekst klątwy.

kerameikos-antyczna-hellada-klątwa-tabliczki

Skaliste, zabłocone przejście do starożytnej studni w Kerameikos w Atenach. Zdjęcie: dr Jutta Stroszeck – Niemiecki Instytut Archeologiczny

Archeolodzy mieli już wcześniej do czynienia z podobnymi tabliczkami. Pojedyncze sztuki znajdywano w grobowcach osób, które zmarły przedwcześnie. Badacze sądzili, że przekleństwa miały związek z przejściem do krainy zmarłych lub też pomścić nagłą, nieprzewidzianą śmierć.

Znalezisko z Kerameikos rzuciło nowe światło na tę sprawę. Badacze podejrzewają, że tabliczki mogły być wykorzystywane w życiu codziennym i służyły do przeklinania innych, nie tylko po czyjejś śmierci.

antyczna-hellada-tabliczki-ateny

Miłość i nienawiść: ten kamień przekleństwa został wykonany przeciwko kobiecie o imieniu Glykera. Klątwa, która koncentruje się na jej pochwie, została stworzona przez kogoś, kto zazdrościł kobiecie zamążpójścia. Zdjęcie: dr Jutta Stroszeck – Niemiecki Instytut Archeologiczny

Mimo ponad stu wykopalisk w Kerameikos, studnia nie została wcześniej odkryta. Poprzednie prace w tym obszarze były wykonywane jeszcze przed II wojną światową. Dopiero niedawno je wznowiono.

Wewnątrz studni archeolodzy znaleźli wiele innych cennych przedmiotów. Były tam naczynia do mieszania wina, gliniane lampy, garnki, specjalne gliniane naczynia do czerpania wody. Wyciągnięto także wiele monet z różnych lat i pozostałości organiczne m.in. pestki po owocach.

Źródło: o2.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s