Cenzura nie narodziła się dziś, a była m.in. powodem śmierci Sokratesa. Już Platon (przeciwnik demokracji) w swoim Państwie (ok. 360 roku p.n.e.) pisał o konieczności cenzurowania wypowiedzi. Filozof ten bardzo pozytywnie się wypowiadał o pożytkach płynących z cenzurowania. Cenzura miała dotyczyć mitów i poezji, aby przypadkiem dzieci i młodzież nie były poprzez nie demoralizowane.
Stosowana w starożytnej Grecji cenzura represyjna skutkowała m.in. tak negatywnymi działaniami jak niszczenie dorobku filozofów. Np. w Atenach w V w. p.n.e. spalono dzieła Protagorasa, jednego z największych starożytnych myślicieli.
Starożytni Grecy najwyraźniej uważali kontrolę wypowiedzi za bardzo istotny instrument. Przy czym nie chodziło tyle o sprawowanie władzy ale o bezpieczeństwo wewnętrzne. Cel uświęcał środki.
Flagowym przykładem i najbardziej znaną ofiarą cenzury w antycznej Helladzie stał się Sokrates. W 399 p.n.e. został oskarżony i skazany na śmierć z paragrafu o gorszenie i deprawowanie młodzieży oraz za wyrzeczenie się panteonu greckiego.
Źródło: Polskie Radio