Cenzura w antycznej Grecji

Galeria
smierc-sokratesa-hellada-antyczna-cenzura-starozytna-grecja

Śmierć Sokratesa, 1787, Jacques-Louis David, The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku

Cenzura nie narodziła się dziś, a była m.in. powodem śmierci Sokratesa. Już Platon (przeciwnik demokracji) w swoim Państwie (ok. 360 roku p.n.e.) pisał o konieczności cenzurowania wypowiedzi. Filozof ten bardzo pozytywnie się wypowiadał o pożytkach płynących z cenzurowania. Cenzura miała dotyczyć mitów i poezji, aby przypadkiem dzieci i młodzież nie były poprzez nie demoralizowane.

Stosowana w starożytnej Grecji cenzura represyjna skutkowała m.in. tak negatywnymi działaniami jak niszczenie dorobku filozofów. Np. w Atenach w V w. p.n.e. spalono dzieła Protagorasa, jednego z największych starożytnych myślicieli.

Starożytni Grecy najwyraźniej uważali kontrolę wypowiedzi za bardzo istotny instrument. Przy czym nie chodziło tyle o sprawowanie władzy ale o bezpieczeństwo wewnętrzne. Cel uświęcał środki.

Flagowym przykładem i najbardziej znaną ofiarą cenzury w antycznej Helladzie stał się Sokrates. W 399 p.n.e. został oskarżony i skazany na śmierć z paragrafu o gorszenie i deprawowanie młodzieży oraz za wyrzeczenie się panteonu greckiego.

Źródło: Polskie Radio

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s