Odnaleziono orichalcum – stop z mitycznej Atlantydy

Galeria
Kadmos-starożytna-atlantyda-orichalcum-antyczna-hellada-grecja

Kadmos (wg mitologii, twórca Orichalcum) walczący ze smokiem. Krater (starożytne greckie naczynie ceramiczne lub metalowe, służące do mieszania wina z wodą), malarstwo czerwonofigurowe, ok. 350–340 p.n.e.. Muzeum w Luwrze.

Grupa włoskich nurków odkryła we wraku statku 39 sztabek metalu, który może być znanym w starożytnej Grecji orichalcum. Zgodnie z opisem Platona, unikatowy stop miał pochodzić z mitycznej Atlantydy. To pierwsze tego typu znalezisko w historii.

Według Platona, orichalcum było metalem wydobywanym na Atlantydzie. Stop miał wyglądać jak mosiądz z „ognistymi połyskami”. Ze spisanego przez filozofa dialogu „Kritias” można dowiedzieć się, że orichalcum pokrywało mur okalający zamek królewski na Atlantydzie.

„I to, z czego dziś tylko nazwa pozostała, a wtedy to było więcej niż tylko nazwa: kruszec z ziemi wykopywany, rodzaj mosiądzu, znajdował się po wielu miejscach wyspy – poza złotem najdroższy z ówczesnych produktów” – stwierdzał w dialogu Kritias.

39 sztabek unikatowego metalu odnaleziono w styczniu b.r. we wraku statku, który zatonął u wybrzeży Sycylii i znajdował się na piaszczystym dnie, na głębokości nieco ponad trzech metrów. Statek z cennym ładunkiem zatonął ok. 2600 lat temu, ponad 300 metrów od Geli – greckiej kolonii na Sycylii. Płynął prawdopodobnie z Grecji lub Azji Mniejszej.

– Nic podobnego nigdy nie zostało odnalezione – wyjaśnia Sebastiano Tusa, szef sycylijskiego urzędu morskiego, w rozmowie z Discovery News.

Gela została założona w 688 r. p.n.e. przez greckich kolonistów z Rodos i Krety. Ładunek był przeznaczony prawdopodobnie dla warsztatów wykonujących artystyczne ozdoby wysokiej jakości, z których słynęła kolonia.

Dzięki rentgenowskiej analizie fluorescencyjnej okazało się, że sztabki są stopem miedzi (75-80 proc.) i cynku (15-20 proc.), z niewielką domieszką niklu, ołowiu i żelaza. Skład znanego w starożytności orichalcum nie zachował się, jak wynika z relacji Platona, również w jego czasach znany był tylko z nazwy. Mimo że znalezisko odpowiada starożytnym opisom, nie można jednoznacznie stwierdzić, czy odnaleziony ładunek to rzeczywiście orichalcum.

Źródło: news.discovery.com, historia.wp.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s